Kardiyovasküler fitnessi geliştirmek ve sürdürmek için herekete geçmedeki önemli bir adımda kendi durumunuzu değerlendirmektir. - Faydalı Bilgiler - GYM COMPLEX / 920 0 180
blog1

Kardiyovasküler fitnessi geliştirmek ve sürdürmek için herekete geçmedeki önemli bir adımda kendi durumunuzu değerlendirmektir.

Bir aktivite programının etkili olabilmesi için bireyin ihtiyaçlarına uygun olması gereklidir. Kardiyovasküler fitness için kişisel ihtiyacınızı tespit etmeye yarayan bazı testlerden geçmeniz gerekir. Uygun bilgi ve pratiklerle kardiyovasküler fitnessinizi değerlendirmeyi öğrenebilirsiniz.

      VO2mak Kardiyovasküler fitness testleri için standarttır ama çoğu insan düzenli kullanmaz çünkü labaratuarda pahalı malzemelerle yapılır. Maksimum test olduğu için özellikle düşük formda olanlara uygulanması doğru olmayabilir. Evinizde çok az gereçle birçok test yapabilirsiniz.(testler bölümünde uygulayınız). Bu testler VO2mak’ın labaratuar testleri kadar doğru sonuç vermediğinden birden fazla test kullanma, kendi fitnessinizi daha iyi değerlendirmek için yardımcı olabilir.

      Seçtiğiniz testi uygulamanız fitnessinize, aktivite seviyelerinize, bulunan gereçlere ve diğer faktörlere bağlıdır. Yürüyüş testi, başlangıçta iyi bir seçenek olabilir çünkü daha yoğun aktiviteler rahatsızlık verebilir ve cesareti kırabilir. Step testi koşu testinden daha hafiftir ve sadece birkaç dakikadır.

      Yürüyüş ve koşu testleri sonuçları test uygulananın motivasyonundan büyük ölçüde etkilenir. Eğer kişi kendini iyi vermezse, verim azalabilir. Bisiklet ve step testleri motivasyondan daha az etkilenir çünkü egzersiz programları belli ve düzenlidir. Kalp atışları duygusal faktörlerden, test öncesi egzersizden ve diğer faktörlerden etkilenebileceği için, kalp atışlarını kullanan testler bazen yanlış sonuçlar verebilir. Testleri stresten uzakken ve dinlenmişken uygulamanız önemlidir. Testlerden herhangi birini yapmadan önce sağlığınızın yerinde olmasından ve fiziksel olarak hazır olduğunuzdan emin olun. Testleri almadan önce 3-6 hafta düzenli egzersiz yaparak kendinizi hazırlayın. Eğer mümkünse birden fazla test yapın ve kardiyovasküler fitnessinizin son değerlendirmesini bu sonuçların özetini kullanarak yapın.

 

 

 
     © 2016 Aklı Şahane