Egzersiz için en uygun zaman - Faydalı Bilgiler - GYM COMPLEX / 920 0 180
blog1

Egzersiz için en uygun zaman

Ne zaman egzersiz yapacağınız hangi egzersizi yapacağınız kadar önemlidir. Araştırmalara göre performansı ve eğlenceyi artırmak sadece günün hangi saatinin sizin için en iyisi olduğunu bularak mümkün olabilir.

 

Vücutda, kan basıncını metabolizma vücut sıcaklığını düzenleyen sistemler vardır. Vücut sıcaklığı bir çalışmanın kalitesini yakından ilgilendiren bir faktördür. Vücut sıcaklığının en yüksek olduğu zaman, akşam üzeri, yapılan çalışmalarda vücut sıcaklığının en düşük olduğu sabahın erken saatleinde yapılan egzersizlerle karşılaştırıldığı zaman daha verimlidir. Vücut sıcaklığı yüksek iken kaslar daha güçlü, daha esnek ve yaralanmalara karşı daha dirençlidir. Tepki daha hızlıdır ve normal kalp atış oranıyla kan basıncı gibi harcanan enerjide düşüktür.

 

Bununla birlikte eğer sabah saatlerinde yapılan egzersizlerin daha verimli olduğunu düşünüyor iseniz, o zaman hiçbir şey değiştirmeyin. Gerçkte araştırmalar sabahın erken saatlerinde egzersiz yapanlar egzersiz rutinlerine daha sadık kaldııklarını göstermektedir. Bunun sebebi belkide bu saatte çalışmayı ertelemedikleridir. Sabah yapılan egzersizlerden verim almak istiyor iseniz, yoğun aktivitelere başlamadan önce mutlaka ısının ve esnetme hareketlerini uygulayınız.

 

 

Özkan Altun

Araştırma Görevlisi – Egzersiz Uzmanı

ODTÜ Beden Eğitimi ve Spor Bölümü

 
     © 2016 Aklı Şahane